Ostatnimi czasy coraz częściej słychać o detoksykacji organizmu, w okresie wiosennym oraz jesiennym większość gazet oraz programów telewizyjnych zachęca nas do przeprowadzenia oczyszczania organizmu jednak nie każdy z nas zdaje sobie do końca sprawę czym w rzeczywistości jest detoksykacja i dlaczego ma tak istotne znaczenie dla naszego organizmu.

Detoksykacja czyli odtruwanie

Choć istnieje moda na to słowo to detoksykacja nie jest niczym nowym. W naszych ciałach proces ten przebiega codziennie. Podczas naturalnej detoksykacji organizm pozbywa się wszystkich nagromadzonych szkodliwych substancji. Za to zadanie w naszym organizmie odpowiada wątroba oraz nerki i częściowo jelita. Jednak największą pracę w odtruwaniu naszego organizmu przypada wątrobie. To ona jest odpowiedzialna za oczyszczanie krwi z toksyn i zbędnych związków metabolicznych oraz produkuje żółć która eliminuje tłuszcze. Większość z tych rzeczy wątroba rozkłada do substancji nieszkodliwych, które następnie usuwane są z naszego organizmu z kałem i moczem. Tak więc jeśli chcesz przeprowadzić poprawnie oczyszczanie organizmu w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o wątrobę.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie oczyszczania organizmu

Największym mitem w kwestii detoksu jest prowadzenie głodówki. Powstrzymywanie się od przyjmowania pokarmów przez 1-2 dni nie spowoduje usunięcia toksyn z organizmu. Postępowanie takie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast dnia, w którym będziesz spożywać tylko wodę zastosuj jednodniową dietę owocowo – warzywną.

Restrykcyjna dieta to też nie najlepsze wyjście aby oczyścić organizm, nie musi też być ona bardzo niskokaloryczna. Nasz organizm bardzo dobrze radzi sobie w oczyszczaniu, jednak zbilansowane menu oraz dostateczna ilość aktywności fizycznej oraz ograniczenie kawy i alkoholu. Na pewno w oczyszczaniu pomogą.

Jak powinna wyglądać dobra detoksykacja organizmu

Aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia detoksu na klika dni przed warto z jadłospisu wykreślić następujące produkty:

 • ciężkostrawne potrawy,
 • czerwone mięso i wędliny,
 • słodycze i słodkie napoje,
 • kawę,
 • nabiał,
 • zmniejszyć ilość produktów zbożowych.

Warto też już pić kilka dni przed większą ilość wody oraz jeść więcej świeżych i surowych warzyw i owoców. Znajdujący się w nich błonnik pomoże w oczyszczaniu organizmu. Spowoduje to, że nasz organizm stopniowo przygotuje się do oczyszczania spowoduje to lepsze efekty w trakcie detoksu.

Kolejna sprawa to wykorzystanie dobroczynnego działania ziół w trakcie oczyszczania organizmu. Warto zaopatrzyć się w mieszanki ziół. To o wiele lepsze rozwiązanie niż herbatki przeczyszczające, które działają silnie przeczyszczającą i owszem wyeliminują złogi ale jednocześnie pozbywają się dobrej flory bakteryjnej. Trzeba znaleźć dobrą mieszankę ziół lepiej szukać takich jak Hepa Vitale, która jest całkowicie naturalna i tak skomponowane aby w bezpieczny i odpowiedni sposób oczyścić organizm i wesprzeć wątrobę.

Skuteczna detoksykacja organizmu to najpopularniejszy zabieg z medycyny naturalnej. Nic dziwnego, gdyż przynosi gro korzyści dla Twojego ciała jak i ducha. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że powinny go wykonywać osoby zdrowe bez problemów z chorobami serca.

7 Komentarzy pod postem “Czym jest detoksykacja organizmu?”

 1. U mnie najciężej jest zrezygnować z kawy. Kawę uwielbiam <3 A zioła Hepa Vitale nie są takie złe. Sprawdzają się świetnie w owsiance.

 2. Nie rozumiem ludzi, którzy stosują głodówki aby się oczyścić…Przecież to tylko szkodzi zdrowiu a nie pomaga. Najlepiej stosować zdrową dietę, która będzie stopniowo oczyszczała organizm, bo jedząc odpowiednie rzeczy nie tylko się oczyszczamy z toksyn, ale też dostarczamy sobie wielu witamin

  1. Może nie głodówka, ale czasami taka dieta jednodniowa albo kilkudniowa, która jest bardziej uboga w jedzenie a bardziej obfita w różne soki, oleje, kefiry oczyszcza organizm, ale trzeba pamiętać, że później nie można wrócić do starych nawyków i kontynuować detoks organizmu

 3. Oczywiście, że ma. Toksyny wydalane są przez pot i dzięki ruchowi wszystkie narządy działają sprawniej. Zauważyłem u siebie taka zmianę, gdy zacząłem biegać i ćwiczyć na siłowni to miałem mniejsze problemy z jelitami. Nie umiem tego naukowo wytłumaczyć, bo żaden ze mnie spec, ale fizycznie czuję się znacznie lepiej

 4. Wystarczy jeść normalnie podczas oczyszczania organizmu z toksyn tylko trzeba zrezygnować ze smażonych rzeczy, tłustego jedzenia, słodyczy, alkoholu itp itd i spożywać więcej warzyw, kefirów, kiszonek, kasz itd itp. Nic skomplikowanego

 5. No tak ale oprócz diety zioła są jednak wskazane. Jak zaczęłam pić hepvitale to poczułam się znacznie lepiej niż będąc na samej diecie. Przestały męczyć mnie wzdęcia i zaparcia a to największa ulga jaką można odczuć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *