Mosty porcelanowe

Mosty porcelanowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które pozwalają na zniwelowanie braków w uzębieniu. Są świetną alternatywą dla osób, u których założenie implantów z różnych przyczyn jest niemożliwe. Poprawnie wykonane i zamocowane, służyć mogą przez wiele dekad.

Mosty porcelanowe, co to takiego?

Mosty stomatologiczneMosty porcelanowe pozwalają uzupełnić od jednego do kilku brakujących zębów. Składają się z przęsła, które zastępuje utracone zęby oraz elementów filarowych, które stanowić mogą własne zęby, wkłady koronowo-korzeniowe lub implanty. Aby założyć mosty porcelanowe konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, które sąsiadują z przerwą w uzębieniu. Mosty stanowią rodzaj uzupełnienia stałego, co oznacza, że są one trwale zacementowane w jamie ustnej. Odbudowa tego typu jest bardzo trwała i nie wyróżnia się na tle naturalnych zębów.

Mosty porcelanowe podzielić można na:

 1. Mosty porcelanowe na metalu, w których odbudowa wykonana może być ze stali, tytanu oraz stopów złota i srebra. Cechuje je duża trwałość, dlatego polecane są dla bardzo zniszczonych zębów na odcinku bocznym szczęki. Minusem tego rodzaju odbudowy jest estetyka, bowiem prześwitujący metal może dawać złudzenie szarości zęba.
 2. Mosty porcelanowe na cyrkonie mają wytrzymałość porównywalną do metalowych. Tlenek cyrkonu, z którego wykonany jest rdzeń mostu do złudzenia przypomina naturalne zęby. Tego rodzaju odbudowy stosuje się najczęściej w przednim odcinku szczęki.
 3. Mosty porcelanowe na implantach składają się z dwóch części – implantu oraz mostu. Zalecane są dla osób z dużymi brakami w uzębieniu. Popularne są tu tzw. odbudowy „All on 4” oznaczające, że na czterech odpowiednio rozmieszczonych implantach osadza się most, który pozwala odbudować cały łuk zębowy.

Mosty porcelanowe – cena, jaką trzeba zapłacić za nieskazitelny uśmiech

Cena mostów porcelanowych uzależniona jest od dwóch czynników. Pierwszy to oczywiście ilość zębów, które obejmuje most. Przykładowo, w przypadku dwóch braków w uzębieniu szacowany koszt będzie obejmować dwa uzupełniane zęby oraz dwa sąsiadujące z nimi, oszlifowane zęby stanowiące filary dla mostu. Drugi czynnik to materiał, z którego wykonane są korony i mosty porcelanowe. Ceny odbudowy wykonanej z metalu będą zawsze tańsze niż z porcelany.

Mosty porcelanowe – ceny:

 • pojedynczy element w moście porcelanowym na metalu to koszt ok. 700 zł,
 • pojedynczy element w moście porcelanowym na cyrkonie to kwota ok. 1500 zł,
 • most porcelanowy na implantach to dodatkowe 3000 – 4000 zł. za założenie implantu.

Jak widać, rozbieżność cenowa jest dość spora. Dlatego też pacjenci często zamiast na pojedyncze implanty, decydują się na mosty porcelanowe. Ceny ich założenia mogą być bowiem kilkukrotnie niższe.

Mosty porcelanowe – opinie pacjentów

Opinie mostów porcelanowych są w większości pozytywne. Lekarze chwalą ich trwałość i estetykę, pacjenci z kolei uwagę zwracają na komfort użytkowania. Nie ma tu ryzyka, że podczas jedzenia lub śmiania się z jamy ustnej wypadną korony i mosty porcelanowe. Ceny i fakt cementowania ich na stałe stanowią przewagę nad implantami i protezami, które się wyjmuje. Jedynym minusem tego rodzaju odbudowy jest fakt, że musi być wykonana przez dobrego specjalistę, który bardzo dokładnie dopasuje most do szczęki pacjenta. Estetyka założonego mostu porcelanowego będzie zachowana tylko wówczas, gdy zostanie on idealnie skomponowany z dziąsłami, tak, by nie powstały żadne luki.

10 Komentarzy pod postem “Mosty porcelanowe jako forma uzupełnienia braków zębowych”

 1. Nie ma co oszczędzać kasy. Moja koleżanka ma most porcelanowy na podbudowie z metalu i teraz ma same problemy. Niby od założenia mostu minęło już jakieś 5 lat, ale po tym czasie zaczęły jej się robić sine dziąsła i most się lekko zsunął …

 2. Taki most porcelanowy zawsze wyjdzie taniej niż implanty. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie są przy kasie :d

 3. Mosty porcelanowe nie tylko służą estetyce naszego aparatu zębowego. Ich zadaniem jest również zapobieganie pochylaniu się zębów sąsiadujących w lukę po utraconym zębie:)

  1. Zgadzam się z tobą całkowicie:) Pochylanie się zębów jeszcze nie jest aż takie groźne. Najgorsze jest to, że z powodu braku zęba może dojść do zaburzenia stawku skroniowo-żuchwowego. Protetyczny most porcelanowy idealnie zapobiega takim sytuacją^^

 4. Protetyczny most porcelanowy idealnie odtwarza kształt i kolor brakujących zębów. Dzisiejsza technika w stomatologi jest naprawdę na wysokim poziomie i potrafi sprostać praktycznie każdemu problemowi.

 5. Ja post porcelanowy miałem zakładany w klinice stomatologicznej K2Dental – Gdańsk. Naprawdę dbają o klienta. Umówienie wizyty przez telefon szybkie, miłe i bezproblemowe. Trafiłem na bardzo wyrozumiałego stomatologa, który idealnie mnie przeprowadził przez proces zakładania mostu porcelanowego. Polecam jak ktoś się zastanawia nad wyborem klinik stomatologicznej 🙂

 6. szkoda, że podczas zakładania mostów porcelanowych trzeba oszlifować sąsiednie żeby – takie coś nie ma miejsca przy zakładaniu implantów.

  1. Niby masz rację, ale czasami zęby, które są szlifowane i tak czy siak potrzebowały odbudowy, ponieważ również były uszkodzone:)

 7. Jeśli mamy duże braki w uzębieniu to taki most porcelanowy zawsze wyjdzie taniej. No chyba, że już kompletnie nie mamy zębów to wtedy implanty stanowią filary pod taki most porcelanowy ^^

 8. Coś trzeba wsadzić na miejsce brakujących zębów. Takie mosty protetyczne to chyba najtańsza opcja. Jak ktoś chce zachować swój piękny uśmiech na bardzo długie lata to celowałbym w ten porcelanowy most.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *