Mało kto zdaje sobie sprawę z jak wiele procesów zachodzi w wątrobie i w organizmie za który jest ona odpowiedzialna. Między innymi oczyszcza ona krew z toksyn oraz produkuje żółć niezbędną do trawienia. Choć jest tak ważnym narządem to jest słabo unerwiona, co powoduje, że rzadko daje o sobie znać ostrym przenikliwym bólem. Choć bardzo często wystawiamy ją na ciężkie próby, między innymi w czasie świąt lub letnich weekendów, gdzie nie stronimy od tłustych potraw, a do tego wypijamy spore ilości alkoholu. Najczęściej wątroba daje o sobie znać w chwili kiedy potrzebuje naszej pomocy, pojawia się gniecenie w prawym boku oraz niestrawność. Jednak nie trzeba od razu udawać się do lekarza – na pomoc przyjdą nam zioła z którymi kuracje można samemu przeprowadzić w domu.

Zioła na wątrobę – ostropest

Zioła – a dokładnie ostropest plamisty to roślina bardzo ceniona w szczególności za działanie antyhepatoksyczne. Roślina ta zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby oraz nie zezwala na łączenie się toksyn z ich powierzchnią, jak również doprowadza do równowagi wewnętrznej oraz hamuje namnażanie w wątrobie wolnych rodników.

Wyjątkowe właściwości ostropest zawdzięcza sylimarynie. Związek ten znajduje się w owocach rośliny i jest to kompleks flawonolignanów. Substancja ta odpowiedzialna jest za stabilizację błony komórkowej hepatcytów oraz chroni wątrobę przed działaniem toksyn. Jednak najważniejsze jej zadanie to pobudzanie zdolności regeneracyjnych wątroby. Więcej o ostropeście przeczytasz na tej stronie.

Ostropest – chroni i wspiera wątrobę

Powinno się stosować to zioło po toksyczno-metabolicznym uszkodzeniu wątroby spowodowane toksynami. Ostropest ma za zadanie chronić miąższ nerek jak i wątroby przed działaniem substancji toksycznych.

Do tych szkodzących wątrobie zaliczamy:

  • alkohol,
  • mykotoksyna muchomora sromotnikowego,
  • dwusiarczek wapna,
  • pestycydy.

Dzięki zażywaniu ostropestu plamistego wymienione substancje usuwają się szybciej z organizmu.

Kolejnym plusem jest obniżeniem poziomu bilirubiny, jej nadmiar w organizmie objawia się zażółceniem się skóry oraz gałek oczu.

Innym działaniem ostropestu jest łagodzenie skutków ubocznych farmakoterapii. Ostropest chroni przed silnie działającymi lekami. Między innymi przed antybiotykami, przeciwwirusowym leczeniu AIDS lub przeciwnowotworowym.

Kolejnym dobroczynnym działaniem ostropestu jest stymulowanie starych komórek do regeneracji oraz wytwarzanie nowych. Dzieje się to również za sprawą sylimaryny – która wpływa na białka w wątrobie będącymi silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu przeciwdziała przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki.

Najlepsze wyjście – ziołowe mieszanki

Oczywiście można stosować sam ostropest, jednak o wiele lepiej kiedy jest składnikiem mieszanek ziołowych. Najlepszym wyjściem są takie, które są w 100% naturalne. Przykładem takiego preparatu jest Hepa Vitale. W jego składzie oprócz Ostropestu Plamistego znajdziesz babkę płesznik i czarnuszkę siwą. Ich działanie skupia się na układzie pokarmowym, poprawia jego pracę. Jednocześnie działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dzięki zastosowaniu mieszanki ziołowej nie tylko poprawisz kondycję swojej wątroby, ale wspomożesz cały swój organizm – co za tym idzie poprawisz nie tylko zdrowie ale też swoje samopoczucie.

Zioła to bezpieczne wyjście z problemów z wątroba, a tym bardziej zbawienny wpływ na nią ma ostropest. Jest składnikiem wielu preparatów na wątrobę, jednak najlepiej stosować go w naturalnej postaci. Pozbycie się problemów z wątrobą spowoduje że poczujesz się lekko a Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze. Tak więc warto wypróbować zioła przed zastosowaniem innych metod walki z niedomagającą wątrobą.

8 Komentarzy pod postem “Zioła na wątrobę – ostropest”

  1. Mnie ratuje mieszanka ziołowa Hepa Vitale. Dzięki niej na ból wątroby nie muszę narzekać.
    🙂

  2. Nie dbałem za bardzo o swoją wątrobę i teraz czuję tego skutki 🙁 Nie wiem czy wybrać się do lekarza czy zacząć pić zioła takie jak ostropest

  3. Lekarz przepisał mi tabletki na wzmocnienie wątroby i zalecił odpowiednią dietę, ale nie wspomniał nic o możliwości picia ziół. Szkoda, bo nie widzi mi się branie kolejnych leków

    1. To nie bierz, myślę, że na tym lepiej wyjdziesz jeśli przerzucisz się na zioła. Ja brałam kiedyś jakieś tabletki już nie pamiętam nazwy bo to było dobre 5 lat temu i niczego to nie zmieniło. Zioła na wątrobę są o wiele lepsze 🙂

    2. Nie bierz tabletek. Spróbuj najpierw zioła na wątrobę. Ostropest służy mi już od wielu lat, a od 2 miesięcy piję hepavitale i nie zamierzam zmieniać tych ziół na inne. Dietę mam już od dłuższego czasu taką samą, ale odkąd piję te ziółka to mój układ trawienny działa lepiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *